Atos
polski
English
Kontakt
Rekrutacja
Linki
Usługi porządkowe
Ochrona techniczna
Ochrona fizyczna
O nas
Home
atos

Aktualności

<< Powrót do aktualności

NASZ GŁOS W TWORZENIU PRAWA DOT. MONITORINGU

W związku z wydarzeniami ostatnich miesięcy, "gorącym tematem" staje się ochrona prywatności obywateli.

W różnych dziedzinach życia staramy się określić i wyraźnie zaznaczyć granice dopuszczalnej ingerencji instytucji, pracodawców
i innych podmiotów w  naszą prywatność.  Zastanawiamy się,  na co może pozwolić sobie Policja i służby specjalne, na co bank
i służby skarbowe, na co konduktor i ksiądz. Gdzie kończy się dbałość o porządek i bezpieczeństwo, a zaczyna nieuprawniona inwigilacja czy wręcz zakazana ingerencja.  


    Liczy się cel, mechanizm i środki.


Komórka Rozpoznania i Analizy Zagrożeń ATOS od kilku lat pracuje nad zabezpieczeniami chroniącymi Naszych Klientów przed popularnymi rozwiązaniami technicznymi, mogącymi służyć nieuprawnionemu pozyskiwaniu danych.
Od roku jako zagrożenie bardzo silnie wskazujemy na telefony komórkowe z dobrymi aparatami fotograficznymi o dużej mocy procesora,  z dostępem do Internetu. Problem ten poruszaliśmy również w kontaktach z instytucjami nadzorującymi bezpieczeństwo obiektów obowiązkowej i szczególnej ochrony. Poza fotografowaniem oraz lokalizacją budynków i budowli można w ten sposób wykonywać kopie dokumentów, transmitować treści rozmów itp. .
Dlatego też jedno ze stawianych przez Nas  pytań  brzmiało:  Czy ma sens zakaz fotografowania i wnoszenia na obiekty np. laptopów, gdy zakaz nie dotyczy smartphone'ów?


Podobnie jest z pracami nad ustawą regulującą kwestie monitoringu wizyjnego.


W Naszej opinii nie można, porządkując systemy „rejestracji mechanicznej” obrazu z kamer np. monitorujących okolice obiektu chronionego, zapominać o dziesiątkach, a może nawet setkach znajdujących się w okolicy smartphone'ów. Obraz z kamer firm ochrony jest rejestrowany na zasadach ujętych w instrukcji lub planie ochrony. Nie publikujemy nagrań, a wgląd do nich jest ściśle reglamentowany. Zabezpieczamy systemy przed dostępem nieuprawnionym i powierzamy ich obsługę przeszkolonym pracownikom.     
W tym samym czasie znajdujący się w okolicy posiadacz smartphone'u może wykonać zdjęcie lub film tego samego miejsca w podobnej, a może nawet lepszej jakości pokazując szczegóły. Obraz zarejestruje pamięć urządzenia lub karta pamięci, a użytkownik sprzętu prześle go np. na portal społecznościowy publikując to miejsce w raz z wizerunkiem osób akurat tam przebywających.

W tej sytuacji pytania brzmią :
- Czy obecne czasy to epoka w której można żyć poza okiem kamery?
- Czy istnieje szansa zapanowania nad wszystkimi kamerami świata?

Kierujemy więc Nasze pytania do osób pracujących nad regulacjami:      
- Czy regulując kwestie monitoringu pominąć miliony obiektywów smartphone'ów wyjątkowo mobilnych i posiadających coraz większe możliwości ?
- Czy próbować ograniczyć swobodę korzystania z dobrodziejstw techniki w celu utrzymania poszanowania prywatności ?